رکورد شکنی سهراب سپهری با 21میلیارد

هفدهمین دوره حراج تهران ویژه هنر مدرن و معاصر ایران ۳۰ تیرماه با حضور علیرضا سمیع‌آذر مدیر حراج تهران، جمعی از مجموعه‌داران، هنرمندان و با اجرای حسین پاکدل در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.

۲ اثر «بدون عنوان» از سهراب سپهری نقاش فقید در مجموع با بیشینه ۳۳ میلیارد تومان، اثر «بدون‌ عنوان» از کوروش شیشه‌گران با بیشینه ۱۷ میلیارد تومان و تابلو نقاشی‌خط «اندام» اثر حسین زنده‌رودی با بیشینه ۱۳ میلیارد تومان گران‌ترین آثار ارایه شده در هفدهمین حراج تهران بودند که در نهایت یکی از آثار بدون «بدون عنوان» از سپهری با فروش ۲۱میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رکورد این دوره را شکست.

سپس اثری از کوروش شیشه‌گران به قیمت ۱۷ میلیارد در جایگاه دوم قرار گرفت، اثر دیگری از مجموعه «تنه‌درختان» سهراب سپهری نیز با قیمت ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در جایگاه سوم ایستاد.

تابلو نقاش‌خط «اندام» حسین زنده‌رودی با قیمت ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در جایگاه چهارم، اثر «مربع و مثلث‌ها» منیر شاهرودی فرمانفرماییان با قیمت ۹میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و تابلوی «سال ۱۳۱۹» آیدین آغداشلو به قیمت ۸ میلیارد تومان در جایگاه بعدی گران‌قیمت‌ترین آثار حراج هفدهم قرار گرفتند.

همچنیین اثری از ابوالقاسم سعیدی ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، تابلو نقاشی‌خط «عشق و محبت» محمد احصایی به مبلغ ۷ میلیارد تومان، اثری از مسعود عربشاهی ۶ میلیارد تومان، تابلویی از مارکو گریگوریان ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان و اثر «تا آخر زمان» فرهاد مشیری پنج میلیارد تومان دیگر آثاری بودند که بالای پنج میلیارد تومان به فروش رسیدند.

مجموعه حراج تهران در سال ۱۳۹۱ به صورت نهادی مستقل و خصوصی شکل گرفت. این حراج معرفی بهترین نمونه‌های هنر مدرن و معاصر ایران، از هنرمندان پیشگام و نام آشنا گرفته تا جوانان، به مجموعه داران هنری و مخاطبان جهانی را هدف اصلی خود قرار داده است.

مجموعه حراج تهران می‌کوشد پاسخگوی توجه روزافزون علاقه‌مندان به هنر مدرن و معاصر ایران باشد و خرید آثار هنری با کیفیت برتر در گونه‌های مختلف را برای علاقه‌مندان امکانپذیر سازد. تقویت بازار داخلی هنر که زمینه و بستر اصلی بازار جهانی است، از اهداف اصلی حراج تهران است. همکاری گسترده این مجموعه با گالری‌ها و مجموعه‌داران، میتواند مطمئن‌ترین و درست‌ترین راه انتخاب آثار هنری، از جمله نقاشی، مجسمه یا عکس را تضمین کند.

این رویداد هنری هر ساله در دو نوبت؛ تابستان ویژه هنر معاصر و زمستان ویژه هنر مدرن ایران برگزار می‌شود که زمستان سال گذشته برگزار نشد و تیرماه امسال هفدهمین حراج تهران با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.