نمایشگاه آنلاین "فرا لحظه" که از هفتم تا بیستم خرداد ماه در وبسایت گالری هیچا و متاورس برگزار شد، با استقبال چشمگیر مخاطبان و فروش شش اثر هنری به کار خود پایان داد.
با فروش دو اثر دیگر در نمایشگاه آنلاین «فرا لحظه» مجموعا شش اثر هنری در این نمایشگاه به فروش رسید.
در نمایشگاه آنلاین «فرا لحظه» که هم‌اکنون در گالری هیچا در حال برگزاری است، تاکنون چهارمین اثر هنری به فروش رسیده است.
با توجه به استقبال مخاطبان، نمایشگاه آنلاین متامومنت در گالری هیچا تا بیستم خرداد ماه تمدید شد.
سومین اثرهنری در نمایشگاه آنلاین «فرا لحظه» اثر محمدمهدی مهدیان از طریق وبسایت هیچا فروخته شد. پیش از این دو اثر برگزیده این نمایشگاه آنلاین نیز به فروش رسیده بود.
دو اثر هنری از نمایشگاه آنلاین «فرا لحظه» که از هفتم خرداد ماه در وبسایت گالری هیچا و متاورس آغاز به کار کرده بود، به فروش رسید
محسن سراجی، بنیان گذار گالری هیچا در گفتگو با هنرمشهد، ضمن تأکید بر حمایت این گالری از هنرمندان جوان و پیشرو، اظهار داشت: "نخستین نمایشگاه آنلاین ما به عکس‌های هنرمندان جوان و خلاق اختصاص یافته است. این آثار، منتخبی از عکس‌های ارسالی به جشنواره عکس قهرمانان هستند که تابستان سال گذشته با همکاری گالری هیچا و شهربازی قهرمانان برگزار شد."
نمایشگاه آنلاین عکس «فرا لحظه» به طور همزمان در وبسایت گالری هیچا و متاورس در معرض نمایش گذاشته شد. «فرا لحظه» نمایشگاه آثار منتخب جشنواره عکس شهربازی قهرمانان است که در تابستان سال گذشته برگزار و بیش از 60 عکاس در آن شرکت کردند.از میان این هنرمندان تعداد 19 عکاس و 45 اثر به نمایشگاه عکس «فرا لحظه» راه پیدا کردند.
نمایشگاه آنلاین عکس «فرا لحظه»، از تاریخ هفتم الی سیزدهم خردادماه، به طور هم‌زمان در بستر وب‌سایت و متاورس توسط گالری هیچا ،برگزار خواهد شد.
NFTها می‌توانند برای نشان دادن مالکیت دارایی‌های دیجیتال مختلف از جمله تصاویر، ویدیوها، موسیقی، بازی‌های ویدیویی، آیتم‌های درون بازی و حتی املاک مجازی مورد استفاده قرار گیرند
هنر دیجیتال، دنیایی نوظهور و پر جنب و جوش است که در آن مرزهای خلاقیت به وسعت فضای مجازی گسترش یافته است. این هنر، از ابزارها و فناوری‌های نوین برای خلق آثار هنری بدیع و غیرقابل تصور در دنیای سنتی بهره می‌برد.
متاورس یک اصطلاح کلی برای توصیف ایده یک فضای مجازی مشترک است که در آن مردم می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، کار کنند، بازی کنند و به کاوش بپردازند.
گالری هیچا، یکی از مشهورترین گالری‌های آنلاین هنری از افزوده‌شدن سی و شش اثر هنری جدید به مجموعه خود خبر داد. این آثار شامل سی و شش نقاشی در سبک‌های مختلف هنری است.
انتخاب هدیه سازمانی برای معماران، به عنوان خالقان فضاهای زیبا و کاربردی، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. سلیقه و نیازهای هر معمار می‌تواند متفاوت باشد، اما با کمی دقت و ظرافت می‌توان هدیه‌ای مناسب و درخور شان این افراد خلاق و هنرمند انتخاب کرد.
تجهیز هنری فضاهای مختلف مانند هتل ها یا ساختما های مسکونی، اداری، تجاری و ...، به خلاقیت و سلیقه نیاز دارد. با استفاده از عناصر هنری مناسب، می‌توان فضایی زیبا، جذاب و آرامش‌بخش خلق کرد.
امپرسیونیسم، یا دریافتگری، جنبشی هنری در نقاشی بود که در اواسط قرن نوزدهم میلادی در فرانسه آغاز شد. این جنبش توسط گروهی از هنرمندان نوآور و آزاداندیش پایه‌گذاری شد که به دنبال روشی جدید برای به تصویر کشیدن دنیای اطراف خود بودند.
اکسپرسیونیسم، مکتبی هنری در آغاز قرن بیستم بود که در آلمان و اتریش ریشه دواند و سپس به سایر نقاط اروپا و جهان راه یافت. این جنبش در تقابل با مکتب‌های واقع‌گرا و امپرسیونیسم شکل گرفت و به دنبال بیان احساسات و تجربیات درونی هنرمند بود.
انتخاب هدیه سازمانی مناسب برای افراد خلاق و هنرمند می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. از یک سو، می‌خواهیم هدیه‌ای خاص و منحصر به فرد باشد که ارزش و احترام ما به هنر و خلاقیت را نشان دهد. از سوی دیگر، باید به علایق و سلیقه‌ی هنرمند نیز توجه کنیم تا هدیه‌ای کاربردی و مورد پسند او باشد.
فروش آثار هنری، چه به عنوان یک هنرمند نوظهور و چه به عنوان یک هنرمند باتجربه، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. در این مطلب به چگونگی فروش موفق آثار هنری می‌پردازیم،مراحل آن را مرور می کنیم و در نهایت به نقشی که گالری های آنلاین می توانند در فروش آثار هنری ایفا کنند، خواهیم پرداخت.
برای انتخاب و خرید آثار هنری به عنوان هدیه سال جدید، می‌توانید با مطالعه کاتالوگ و انتخاب پکیج های هدیه پیشنهادی هیچا با توجه به بودجه و نیاز سازمان انتخاب مناسبی برای همکاران و شرکای تجاری تان داشته باشید.
هدیه هنری، گویی دریچه ای به دنیای خلاقیت و زیبایی است. هدیه ای که نه تنها مادی نیست، بلکه حامل پیامی عمیق و احساسی از سوی هدیه دهنده است.
رئالیسم یک جنبش هنری است که در دهه 1840 در فرانسه ظهور کرد.رئالیست‌ها می‌خواستند واقعیت زندگی را به شکلی دقیق و عینی در هنر به تصویر بکشد.
هنر نیمه انتزاعی نوعی هنر است که در آن عناصری از هنر انتزاعی و هنر فیگوراتیو وجود دارد. در هنر انتزاعی، هنرمند به طور کامل از بازنمایی اشیاء و اشکال واقعی چشم پوشی می کند.
نقاشی خط به عنوان یک شاخه هنر تصویری، از زبان خطوط ساده و مفهومی برای بیان احساسات، افکار، و آرمان‌های هنرمندان استفاده می‌کند.
گالری هنری آنلاین، به عنوان یک پدیده معاصر در دنیای هنر، به نمایشگاه‌ها و فروش آثار هنری از طریق اینترنت اشاره گفته می شود. تاریخچه‌ی گالری‌های هنری آنلاین به دهه‌های اخیر ،در واقع پس از عصر اینترنت، باز می‌گردد،
یکی از نقاشی‌های اثر «کلود مونه» که چند دهه در مجموعه‌های خصوصی نگهداری می‌شد، درحالی به زودی در حراجی ارائه خواهد شد که انتظار می‌رود ارزش آن به چند میلیون یورو برسد.
نقاشی دزدیده شده از سال ۱۹۴۵ توسط اف بی آی در شیکاگو بازیابی و به موزه باواریا بازگردانده شد.
نقاشی ایزدان مصریان باستان که حدود 2200 سال پیشدر «معبد اسنا» خلق شده توسط باستان شناسان کشف شد. باستان‌شناسان تصویر صحنه‌ای از سال نو مصریان باستان را روی سقف یک معبد ۲۲۰۰ ساله کشف کردند.
یک تابلو نقاشی که از موزه‌ای در اسکاتلند به سرقت رفته بود، بعد از گذشت بیش از 30 سال به موزه بازگردانده شد. تابلو نقاشی که در سال ۱۹۸۹ از «موزه قلعه هاگز» ربوده شده بود، به «موزه‌های گلاسگو» که شبکه‌ای از موزه‌ها در شهر اسکاتلند است، بازگردانده شد.
سهراب سپهری در ۱5 مهر ۱۳۰۷ در کاشان به دنیا آمد. وی شاعر، نویسنده و نقاش اهل ایران بود. او از مهم‌ترین شاعران معاصر ایران است و شعرهایش به زبان‌های بسیاری از جمله انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده‌است.
یک اثر از پابلو پیکاسو نقاش مشهور اسپانیایی در حراج ساتبیز نیویورک عرضه شده و پیش بینی می شود که به قیمت 120 میلیون دلار به فروش برسد.
دومین نمایشگاه پیشگامان هنر نوگرای ایران» در نگارخانه لاله برگزار می شود.
گزارش روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، یکی از بزرگ ترین نمایشگاه های گروه آفرید به کیوریتوری پرستو رشنو و آزاده حسینجانی  با حضور بیش از صد هنرمند در گالری هفتا واقع در برج میلاد برگزار می شود.
از مجموعه های هنری فعال در زمینه محیط زیست که به صورت جدی در پی پیوند میان هنر و مسائل زیست محیطی مانند آب و جنگل ها و … است می توان به سالانه پرسبوک اشاره کرد.
تینا مارائیس آرتیست بافنده و تجسمی کانادایی‌ست که در مونترال کار و زندگی ‌می‌کند. او که در ۱۹۷۷ در کیپ‌تاونِ آفریقای جنوبی به‌دنیا آمد مجسمه‌ها و احجامِ بافته‌ایِ حجیمی را تولید می‌کند که در آن تلاش می‌شود پیش‌بینی‌ناپذیری تجربۀ انسان و تاثیر تغییرات محیطی ترسیم شود. آثار این هنرمند در سطح منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی متعددی به‌نمایش گذاشته‌شده‌اند.
در پی یک رقابت ۱۰ دقیقه‌ای که میان ۴ خریدار انجام گرفت شاهکار پایانی گوستاو کلیمت (زنی با بادبزن؛ ۱۸-۱۹۱۷) رکورد قیمتی جدیدی را در یک حراجی ثبت‌کرد.
مجموعه‌دار فیلیپینی  که بیش از یک دهه به‌دنبال یکی از نقاشی‌های فراموش‌شدۀ خوان لونا بود، اکنون برای اولین بار در ۱۳۴ سال گذشته آن را در معرض دید عموم قرارداده‌است.
هنرمند خوشنویس ایرانی در بزرگترین کتابخانه سیار جهان که در کشتی کروز لوگوز هوپ واقع شده، ضمن برپایی نمایشگاه و کارگاه یک روزه به معرفی خط کوفی پرداخت.
هفدهمین دوره حراج تهران ویژه هنر مدرن و معاصر ایران ۳۰ تیرماه با حضور علیرضا سمیع‌آذر مدیر حراج تهران، جمعی از مجموعه‌داران، هنرمندان و با اجرای حسین پاکدل در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
Food Forever یا غذا برای همیشه مجموعه‌ای از اینستالیشن‌های هنری معاصر در مقیاس بزرگ و با استفاده از بستر هنری جهت برجسته کردن جنبه‌ای متفاوت از مصرف یا تولید غذا برای انسان مدرن است. هنرمند دانمارکی توماس دامبو اثر غذا برای همیشه را در پارک کیو انگلستان به اجرا در آورده است. ترول‌هایی که با […]
به گزارش روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، نمایشگاه گروهی نقاشی و نقاشی خط با عنوان تجلی نگاه و با کیوریتوری روح الله منجزی روز پنج شنبه ۲۲ تیر ماه در ساعت ۵ بعد از ظهر در کوشک هنر تهران گشایش می یابد.
کتاب گزیده‌ای از آثار گنجینه موزه خوشنویسی ایران ، توسط سازمان زیباسازی شهر تهران در سال ۱۴۰۰ منتشر شده است. گزینش تصاویر کتاب توسط: مجتبی ملک‌زاده، حمیدرضا قلیچ‌خانی، محمدجواد جدی، محمدحسن حامدی انجام گرفته است. در واقع در این کتاب گلچینی از گنجینه موزه خوشنویسی ایران در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
تاریخِ تاریخ هنر در فرانسه، اثری است از لین ترین دربارۀ آغاز آموزش تاریخ هنر و باستان‌شناسی در فرانسه که می‌کوشد زوایایی از تاریخِ تاریخ هنر را روشن کند.
نام این سری از نمایشگاه آنلاین «شفاف دیدن» است. ما از تمامی هنرمندان دعوت می کنیم آثار خود را به مخاطبان جهانی نشان دهند تا بتوانیم لحظات شفاف و الهام بخش شما را که به خلق اثر هنری منجر می شود، کشف کنیم.
به گزارش روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، چهارمین دوره جشنواره عکس ۵ در موزه هنرهای معاصر برگزار شد. عصر پنجشنبه اول تیرماه آیین چهارمین دوره جشنواره عکس پنج و بزرگداشت عباس کیارستمی در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد. این مراسم با پرفورمنسی از اشعار کتاب باد و برگ از عباس کیارستمی آغاز شد.
 جرج توکر George Tooker، نقاش آمریکایی متولد سال ۱۹۲۰ در بروکلین بود و در سال ۲۰۱۱ در گذشت. سحرآمیز، فریبنده و دلربا واژه هایی هستند که یک منتقد برای گرامی داشتن یک اثر استفاده می کند و گاه این کلمات زیبا، گمراهمان می کنند. تجمع این ویژگی ها را در آثار رئالیسم جادویی دیده ایم. هیچ چیز مطمئن و راحت در این اثر نقاش آمریکایی، جرج توکر یافت نمی شود؛  حتی نمی توان گفت که این اثری متمایز است.
رقابت تصویرسازی Art on Climate یک مسابقه بین‌المللی تصویرسازی است که در سراسر جهان برگزار می‌شود و هدف آن جلب توجه بیشتر به موضوع اقدام علیه تغییرات اقلیمی است.
به گزارش روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی در رشته های نقاشی، نقاشی خط و آثار حجمی با عنوان دید آرت و با ساختاری ابتکاری و جدید در گالری راگادید واقع در باشگاه فرهنگی ورزشی انقلاب تهران در حال برگزاری می باشد.
در اسفندماه سال 1401، گالری هیچا ایدة خرید آثار هنری و تقدیم آن به‌عنوان هدیه سال جدید به مشتریان را با هلدینگ ساختمانی باران در میان گذاشت که با حسن استقبال این مجموعه روبه‌رو شد.
به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، نمایشگاه «هایپر رئالیسم: از تصویر تا واقعیت» با نمایش ۳۲ اثر از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، (نمایش ۱۰ اثر برای اولین بار) در حال برگزاری است. این نمایشگاه که به مروری بر آثار پست مدرن اختصاص دارد تلاشی در راستای رویکرد موزه هنرهای معاصر تهران برای بازنمایش آثار گنجینه در قالبی پژوهشی است.
نمایشگاه آثار نقاشی خط گروهی از هنرجویان کاظم خراسانی، هنرمند برجسته اهل فردوس، با عنوان «بی کرانگی تکرار» عصر شنبه، ۱۶ اردیبهشت ماه، در نگارخانه رضوان گشایش یافت. تنوع شیوه‌های کار در این نمایشگاه نشان از علاقه هنرجویان این هنرمند بنام به نقاشی خط دارد.
گالری هنری نیو سوت ولز امروز جولیا گاتمن را به عنوان برنده جایزه آرچیبالد 2023 برای نقاشی او بنام "سر در آسمان، پا روی زمین" معرفی کرد. این کلاژ رنگ روغن و پارچه، دوست او که خواننده استرالیایی است بنام جسیکا سِرو را به تصویر می کشد که با نام مونتاین اجرا و فعالیت می کند
هنرمند اینستالیشن آرت مقیم نیویورک آکی ساساموتو برنده جایزه کالدر امسال شد. این افتخاری است که هر دو سال یک بار به «هنرمند معاصری که آثار نوآورانه‌اش منعکس‌کننده میراث تداوم نبوغ کالدر است» اعطا می‌شود
مقامات بلغارستان در جریان تحقیق در مورد یک باند بین المللی قاچاق آثار هنری، نقاشی ناشناخته ای از جکسون پولاک را کشف کردند. به گزارش رادیو ملی بلغارستان، که این ماجرا را فاش کرد، مقامات اداره اصلی بلغارستان با یک واحد مبارزه با جنایات یونانی که تحت حمایت یوروپل سازماندهی شده بود کار می کردند […]
بوریس الداگسن Boris Eldagsen، عکاس آلمانی که برنده بخش خلاقانه جایزه معتبر جهانی عکاسی سونی شده است، به این دلیل که از یک برنامه هوش مصنوعی، برای ساخت عکس خود استفاده کرده است، از دریافت جایزه خودداری کرده است. “عکس” برنده جایزه، با عنوان Pseudomnesia : The Electrician ، چیزی را به تصویر می کشد […]
مجسمه‌ای برنزی از « پابلو پیکاسو » روی نیمکتی در شهر «مالاگا» نصب شده است که او را در میانسالی به همراه یک دفترچه یادداشت به تصویر کشیده است و همچون دریا یکی از اجزای این شهر محسوب می‌شود. با این که پیکاسو بیشتر سال‌های زندگی خود در دوران بزرگسالی را در فرانسه سپری کرده […]
هنرمندان دوره رنسانس احتمالاً برای محافظت از آثار هنری خود از زرده تخم‌مرغ استفاده می‌کردند. دانشمندان در مطالعه جدیدی با بررسی آثار افرادی مثل «لئوناردو داوینچی» و «ساندرو بوتیچلی» متوجه شده‌اند که آن‌ها با کمک این ماده از نقاشی‌های خود در برابر رطوبت و چروک‌شدن محافظت می‌کردند. محققان دریافته‌اند که نقاشان مشهور عصر رنسانس ازجمله […]
اثری از اولافور الیاسون در سواحل انگلستان نصب شد. اولافور الیاسون یک هنرمند ایسلندی- دانمارکی است که به خاطر مجسمه‌سازی و چیدمان‌های در مقیاس بزرگ با استفاده از موادی مانند نور، آب و دمای هوا برای بهبود تجربه بیننده شناخته شده است.  اثر هنری عظیم الافور الیاسون که به تازگی در انگلستان نصب شده است، […]
هنرمند دیجیتال «بیپل» افتتاحیه بزرگ موزه چارلستون را برگزار می‌کند. موزه چارلستون (WCSC) گالری هنری جدیدی است که به زودی در کارولینای جنوبی افتتاح می‌شود. این موزه که توجه جهانی را به خود جلب کرده است، تلاشی است برای نمایش هنر دیجیتال در فضای فیزیکی. تا به حال، بیشتر مردم می‌توانستند هنر «بیپل» را فقط […]
آیا می توانید تصور کنید که بتوانید با لمس یک دکمه یک قطعه مبلمان را طراحی کنید  و آن را تنها در چند ساعت آزمایش کنید؟ این ممکن است زودتر از آنچه ما فکر می‌کنیم به یک رویه رایج تبدیل شود؛ عصری که در آن چاپ سه بعدی دنیایی از امکانات خلاقانه را باز می‌کند […]
نمایشگاه « شب و روز» شامل دو مجموعه متفاوت از نقاشی‌های جدید کامی است که در کنار هم به نمایش درآمده است. نقاشی‌های پرتره که بیش از سه دهه در مرکز فعالیت‌های او بوده و مجموعه دیگر آثار او با عنوان «شب» که از سال ۲۰۱۷ آغاز کرده است. هر یک از پرتره‌های نقاشی‌شده کامی […]
از فرم و رنگ تا دغدغه‌های زیست‌محیطی نمایشگاهی در موزه لودویگ شهر کلن آلمان به بررسی تصویر گیاهان در هنر‌های تجسمی می‌پردازد. نمایشگاه «مدرنیسم سبز: نگاهی جدید به گیاهان» این موضوع را مطرح می‌کند که گیاهان برای انسان چه معنایی دارند؟ مجموعه آثار این نمایشگاه، مخاطب را به اوایل قرن بیستم می‌برد و به تصویر […]
1 سال پیش

عشق تا ابد

| نور ی بر هفت دهه زندگی حرفه‌ای پرفروش‌ترین هنرمند زن زنده جهان یایویی کوساما پرفروش‌ترین هنرمند زن زنده جهان است که در ۹۳ سالگی، همچنان در بیمارستان روانی که داوطلبانه در آن بستری شده و از دهه ۱۹۷۰ در آن زندگی می‌کند، نقاشی می‌کشد. برخی از آخرین ساخته‌های او در کنار نقاشی‌های اولیه از […]
خوان فرانسیسکو السو، مجسمه‌ساز کوبایی در آثار خود سنت‌های معنوی آمریکای لاتین و آفریقایی کارائیب را در هم آمیخت و الهام‌بخش یک جنبش بود. خوان فرانسیسکو السو سال ۱۹۵۶، سه سال قبل از انقلاب کاسترو، در هاوانا به دنیا آمد و در خانواده کاتولیک رومی بزرگ شد. به نظر می‌رسد این غرق شدن در تصاویر […]
معجزه چاپ سه‌بعدی استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی امکانات زیادی برای طراحی و ساخت فرم‌های متنوع در اختیار دیزاینرها قرار داده است. Glowscape یک چیدمان چاپ سه‌بعدی است که در تعامل با کاربر خود، به طور مداوم درخششی آرام و گرم از خود می‌تاباند. نورپردازی تعاملی که به عنوان بخشی از کارگاه ساخت دیجیتال بین […]
پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding Sites)  منظور این است که افراد سرمایه‌های اندک خود را به اشتراک گذاشته و سرمایه‌ لازم را برای شروع کسب و   کاری جدید یا پیشبرد پروژه‌ای مشخص تأمین کنند.  اجتماعی از حامیان مالی که به سازمان‌ها و صاحبان کسب‌وکار یا ایده کمک می‌کند فعالیت‌ها و ایده‌هایشان را محقق کنند.     از […]
فائزه ابدی (محقق و پژوهشگر) توماس هربرت انگلیسی در سال ۱۶۲۷ میلادی به تاج آباد قزوین سفری داشت که باغ محل اقامتش را این‌گونه توصیف می‌کند: ” … به دلیل وجود قنات این باغ غرق در انواع رزها، گل‌ها و درختانی بود که سایه ایجاد می‌کردند. هم چنین درختان انار، هلو، زردآلو، سیب، گلابی، آلبالو […]
نمایشگاهی را تصور کنید که دیگر در فضای دوبعدی نیست بلکه می‌توانید تصاویر را بر روی دیوارها، سقف و زمین ببینید و حرکت آن و حتی برخورد قلم‌مو با بوم و بوی رنگ را حس کنید و یا در تابلوهای ونگوگ قدم بزنید. بنا بر تعریف دیکشنری کمبریج واژه immersion به معنای “کاملاً درگیرشدن در […]
بیست و چهارمین دوره از رویداد هنری پاریس بنام Art Paris 2022 در آوریل امسال (اردیبهشت‌ماه) در Grand Palais Éphémère پاریس برپا شد. این رویداد امسال با دو ماهیت اصلی “هنر و محیط زیست”  و “تاریخ طبیعی” پذیرای حدود 130 گالری هنرهای مدرن و معاصر از بیست و سه کشور مختلف اروپایی و غیر اروپایی […]
گالری هیچا با تمرکز بر هنر اصیل ایرانی و خاورمیانه سعی در معرفی و ارائه هنر اسطوره ای در آثار دارد.
چهاردهمین حراج تهران با ارائه 120 اثر هنری با حضور تعداد محدودی در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.